Trądzik to uciążliwy problem, z którym poradzić sobie można na przykład dzięki odpowiedniej pielęgnacji.
Przyczyny powstawania trądziku
Trądzik może mieć bardzo zróżnicowane podłoże. Pojawia się na przykład na skutek zmian hormonalnych w przebiegu różnego rodzaju schorzeń czy w okresie dojrzewania. Bywa też, że jest reakcją na produkty kosmetyczne – ciężkie kremy, podkłady. Często przyczyną trądziku jest również przewlekły stres. Zanim podejmie się konkretną kurację, warto zweryfikować przyczynę i wyeliminować przyczyny problemu, jeśli to możliwe. Zmiany na twarzy mogą być też przejawem uczulenia na jakiś produkt, a my błędnie odczytujemy je jako trądzik. Rozwiązaniem problemu może być odpowiednia pielęgnacja – też konieczna bywa też interwencja dermatologiczna. Lekarz może zlecić odpowiednie badania, jeżeli uzna, że ważna jest diagnostyka pod kątem endokrynologicznym.
Czego unikać mając skłonności do trądziku?
Warto unikać kilku czynników, które mogą potęgować występowania trądziku. Stres nie tylko powoduje wysyp wyprysków, ale może też skłaniać osoby z trądzikiem do nerwowego rozdrapywania zmian co, pogłębia stan zapalny i prowadzi też często do niechcianych blizn. Ważna jest odpowiednia dieta – żywność przetworzona, bardzo ostre potrawy, zbyt dużo słodyczy mogą potęgować zmiany trądzikowe. Dobrze jest też unikać tych kosmetyków, które mają zbyt ciężkie konsystencje, nieodpowiednie składy. Wydawałoby się, że najlepiej wysuszyć zmiany, ale tak naprawdę sprawdza się to w przypadku punktowych wyprysków. Kuracje działające na trądzik zbyt wysuszająco, powodują działanie odwrotne do zamierzonego. Dlaczego? Skóra ze skłonnościami do nadmiernego wydzielania sebum przed przesuszeniem będzie się bronić jeszcze dodatkowym jego produkowaniem, za czym idzie większe przetłuszczanie.
Jak pielęgnować cerę trądzikową?
W pielęgnacji cery trądzikowej istotna jest przede wszystkim systematyczność. Jeżeli będziemy oddziaływać na nią tylko wtedy, kiedy pojawiają się na niej pojedyncze wypryski, może się okazać, że jest już za późno i nastąpi kolejny wysyp. Istotna jest codzienna dbałość o skórę. Przede wszystkim nie pomijajmy dokładnego oczyszczenia skóry. Rozważyć warto oczyszczenie dwufazowe, które pozwoli nam pozbyć się resztek makijażu, filtrów UV. Następnie zadbajmy o tonizowanie skóry, dzięki któremu przywrócimy jej prawidłowy poziom pH. Ma to istotne znaczenie, ponieważ poziom pH umożliwia bytowanie na skórze mikrobiomu, w którego skład wchodzą pozytywnie oddziałujące na nią drobnoustroje. Stanowią one element bariery ochronnej cery przed pojawianiem się na niej niekorzystnych bakterii, które mogą powodować nasilenie trądziku. Następnym etapem pielęgnacji powinno być dokładne nawilżenie skóry. Można do niego wykorzystać kilka produktów. Mając cerę trądzikową warto jest zainwestować w kosmetyki o lekkich formułach, na przykład żelowe, szczególnie jeżeli nakładamy kilka produktów. Cerze trądzikowej sprawdzą się esencje o wodnistych konsystencjach, lekkie sera, nawilżające kremy, które odbudowują warstwę hydrolipidową skóry na przykład bogate w ceramidy. Ciekawym produktem jest także retinol na trądzik. retinoidy bowiem działają odmładzająco, wspomagają procesy regeneracji skóry. Wykazują działanie antybakteryjne, złuszczające i rozjaśniające. Dzięki temu, znakomicie wspomagają cerę trądzikową.
—
Artykuł sponsorowany